Jak urządzić funkcjonalną, nowoczesną kuchnię?

11.03.2023
Jak urządzić funkcjonalną, nowoczesną kuchnię?

Kuchnia sercem naszego domu

Kuchnia to główne pomieszczenie naszego mieszkania. To miejsce, w którym czujemy ciepło domowego ogniska. Wnętrze to posiada niemal magiczną moc przyciągania do siebie domowników. To jedno z najważniejszych pomieszczeń, gdyż tutaj najczęściej zaczynamy i kończymy dzień. Właśnie dlatego ważne jest, aby kuchnię charakteryzowała nie tylko funkcjonalność, ale również nietuzinkowy styl i jakość.

Wnętrza kuchni wciąż ewoluują i przez ostatnie lata dużo się zmieniło w sposobie jej urządzania. Nie tylko ze względu na postęp technologii, ale także ma to związek z naszym stylem życia. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami ważnymi aspektami w aranżowaniu kuchni, aby spełniła marzenie o idealnym i funkcjonalnym wnętrzu. Pokażemy również ciekawe rozwiązania, gdyż nasze wybory tu i teraz mają wpływ nie tylko na ostateczny wygląd kuchni, ale też na kondycję naszej planety.

Reduce, Reuse, Recycle

Zasada 3 R, czyli Reduce, Reuse, Recycle może znacząco wpłynąć na stan środowiska
naturalnego i naszą wspólną przyszłość. Ważna jest świadomość ekologiczna w procesie projektowania wnętrz nawet w małych gospodarstwach domowych. Wybierając meble do swojej kuchni postarajmy się o zakup najwyższej jakości. Mamy wtedy pewność, że posłużą nam długie lata. Wybierając wysokiej jakości wyposażenie kuchni, musimy przemyśleć dobrze jej projekt.
Producenci mebli baczenie obserwują trendy dotyczące ochronny środowiska i posiadają w swojej ofercie meble, które zostały stworzone z recyklingu. Najczęściej są to ekologiczne płyty meblowe wysokiej jakości o wysmakowanym wyglądzie. Przy wyborze prowadnic lub okuć powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest możliwość wymiany poszczególnego elementu, a nie całego systemu. Wtedy mamy pewność, że firma oferująca meble produkuje mniej śmieci.

Koncept kuchnia

Projekt kuchni powinien opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach, gdyż kuchnia to miejsce kluczowe w każdym domu. Spędzamy w niej stosunkowo wiele czasu, co sprawia, że wszelkie meble kuchenne oraz inne sprzęty powinny być dostosowane do naszych potrzeb i możliwości, zapewniając największą funkcjonalność. Nasze oczekiwania w 100 % spełnią meble wykonane na indywidualne zamówienie.

Zalety mebli na wymiar

Meble wykonane na zamówienie według projektu specjalisty to najlepsze rozwiązanie. Jest
droższe, ale zyskujemy zdecydowanie więcej możliwości. Kuchnia na wymiar to marzenie wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają gotować i potrzebują kuchni w pełni spersonalizowanej. Można śmiało powiedzieć, że meble wykonane na wymiar to luksus, na który decyduje się coraz więcej ludzi.

Spersonalizowany projekt


Najważniejszą zaletą mebli wykonanych na wymiar, jest ich idealne dopasowanie do naszych potrzeb, a także metrażu. Z projektantem stworzymy wymarzoną i funkcjonalna zabudowę kuchenną. Podstawą dobrego projektu każdego wnętrza, a w szczególności kuchni, jest poznanie i omówienie indywidualnych preferencji oraz potrzeb domowników. Zaprojektowana kuchnia na wymiar jest nie tylko piękna, ale też charakteryzuje się praktycznymi rozwiązaniami, ergonomią a przede wszystkim idealnym zgraniem z użytkownikami. Przy projektowaniu kuchnia na wymiar powinna uwzględniać również nasz wzrost, prawo/leworęczność oraz upodobania.


Meble na wymiar w małych przestrzeniach


W niewielkich przestrzeniach możliwość projektowania mebli na wymiar to prawdziwy skarb. Tu można wykazać się kreatywnością i wykorzystać każdy centymetr wnętrza. Oczywiście nie można zapomnieć o znaczącym punkcie jakim jest uzyskanie lekkości, dzięki doborowi odpowiednich materiałów i kolorów.


Zabudowa pod sam sufit


Meble kuchenne zaprojektowane pod sufit to zdecydowanie dobry wybór. Nowoczesna zabudowa, która wygląda stylowo. Szafki do sufitu w kuchni to idealne miejsce na rzeczy, po które rzadziej sięgamy. Dzięki temu rozwiązaniu wykorzystamy każdy centymetr wolnej przestrzeni, otrzymując sporo dodatkowego miejsca. Efekt jaki osiągniemy to harmonijnie i eleganckie wnętrze.


Indywidualny charakter


Największą zaletą kuchni na wymiar jest to, że jej wygląd i charakter zależy od nas. Oznacza to, że mamy wpływ na to jak nasza kuchnia będzie wyglądać i jak bardzo będzie funkcjonalna. Dzięki temu nie znajdziemy dwóch takich samych projektów bo każdy jest indywidulany i w 100% dopasowany do naszych potrzeb i stylu życia.


 Obsługa serwisowa


Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest możliwość wsparcia firmy, u której zamówiliśmy meble również już po montażu. Klient może liczyć na pomoc nawet po upływie okresu gwarancji. Dlatego należy zwrócić uwagę na firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, ciesząca się dobrą renomą.

Ważna reguła trójkąta

W projekcie kuchni bardzo ważną zasadą jest reguła trójkąta roboczego. Pozwala ona stworzyć ergonomiczną przestrzeń kuchenną, w której codzienna praca będzie nie tylko przyjemniejsza, ale również skróci się czas jej wykonywania. Dzięki skupieniu lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej w bliskiej odległości, nie będziemy musieli wykonywać niepotrzebnych kroków.
W jakiej odległości powinny znajdować się od siebie urządzenia w trójkącie roboczym
- między lodówką a zlewozmywakiem odległość nie powinna być większa niż 120-210
cm
- odległość między zlewozmywakiem a kuchenką powinna wynosić około 120-210 cm
(ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
- a lodówka powinna być oddalona od kuchenki na odległość nie większą niż: 120- 270
cm


Wybierzmy wykończenie


Kluczem do udanej aranżacji jest harmonia i idealne dopasowanie. Ważne jest, aby na etapie projektu mebli dobrać również inne ważne elementy wykończeniowe jak np. płytki nad blatem, czy na podłodze. W tej kwestii również pomoże nam projektant. Wybór materiału wykończeniowego, jego kolor i wzór zależą od naszego gustu i stylu zabudowy kuchennej.
 
Poza ergonomią i funkcjonalnością dużo uwagi poświęca się dziś temu, by wystrój kuchni był atrakcyjny oraz harmonizował stylistycznie z częścią dzienną. Obecnie najczęściej kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię. Meble powinny mieć jak najwięcej zamykanych szafek, zintegrowany sprzęt AGD w zabudowie i bardzo dobrą wentylację. W trendach projektowych jest, iż dolne szafki coraz częściej zastępują pojemne, głębokie szuflady wyposażone w różnego typu organizery do przechowywania sztućców, akcesoriów, garnków czy też do segregacji odpadów.
Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem w naszym domu, to coś więcej niż wnętrze, w którym przygotowujemy posiłki. Nie istnieje jeden ogólny wzorzec opisujący idealną kuchnię. Innej przestrzeni potrzebują osoby, które uwielbiają gotować, mają duże rodziny i codziennie przygotowują co najmniej kilka posiłków, innej natomiast młodzi ludzie raczący się głównie „gotowcami”. Warto związku z tym projekt kuchni powierzyć specjalistom.

 

Przekonaliśmy Cię?
Zapraszamy do
kontaktu z nami!
* - pola wymagane